Silniki elektryczne asynchroniczne trójfazowe

Wykorzystanie indukcji elektromagnetycznej w przemyśle jest bardzo ważne – pozwala uzyskać energię mechaniczną z elektrycznej. Stosowane do tego celu silniki oferowane przez MegaDrive wykazują się przede wszystkim wysoką sprawnością. Ich wydajność pozostaje na wysokim poziomie, a przemyślana konstrukcja wpływa na bezawaryjność indukcyjnej jednostki napędowej. Są też przystosowane do pracy w zróżnicowanych warunkach. Dzięki temu silniki asynchroniczne trójfazowe są szeroko wykorzystywane w przemyśle, głównie w branży motoryzacyjnej.

Producent silników elektrycznych

Jednostki napędowe, stosowane m.in. w automatyce, muszą gwarantować bezproblemową pracę nawet przy intensywnej eksploatacji. Z tego względu najczęściej używane są w takich warunkach indukcyjne silniki asynchroniczne. Elektryczny napęd tego typu to przede wszystkim prosta konstrukcja. Budowa modeli produkowanych przez MegaDrive ułatwia ich serwisowanie. Różnego rodzaju żłobienia na rdzeniu stojana i wirnika pozwalają na dopasowanie maszyny do konkretnego jej zastosowania.

Najwydajniejsze jednostki tego typu to silniki elektryczne trzyfazowe. Ich producent, firma MegaDrive, ma w swojej ofercie modele o różnej klasie sprawności – od IE1 do IE3. Każdy z nich jest wykonany w zgodności z europejską normą EN 60034. Spełniają one także wymogi standardów polskich i międzynarodowych w zakresie m.in. wymiarów montażowych, co zapewnia ich łatwą instalację.

Trójfazowe silniki elektryczne od producenta

Indukcyjne jednostki napędowe zasilane prądem muszą być przede wszystkim trwałe, na co wpływ ma m.in. ich korpus. Wykonany z wysokogatunkowego aluminium jest jednocześnie lekki i odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz obciążenia. Taką obudowę stosuje w swoich modelach firma MegaDrive – producent nowoczesnych silników elektrycznych trójfazowych. Są one wyposażone także w wydajny system chłodzenia.

Jego działanie polega na obniżaniu temperatury otoczenia jednostki za pomocą wentylatora znajdującego się na wale. Jest on obudowany specjalną pokrywą z metalu. Takie rozwiązanie konstrukcyjne sprawia, że przy wyższych prędkościach obrotowych chłodzenie jest najwydajniejsze. Dodatkowym atutem asynchronicznych silników trójfazowych MegaDrive są bezobsługowe łożyska, które nie wymagają kosztownego serwisowania.

Klasy sprawności silników elektrycznych

Praca poszczególnych maszyn przemysłowych i systemów automatyki uzależniona jest od wydajności zasilających je jednostek napędowych. W ofercie firmy MegaDrive dostępne są modele o trzech klasach sprawności: IE1, IE2 oraz IE3. Najefektywniejsze silniki asynchroniczne trójfazowe są w stanie generować moc nawet do 375 kW. Są one skonstruowane zgodnie z Dyrektywą Parlamentu Europejskiego nr 2005/32/WE.

Spełniający wszystkie wymagania kluczowych europejskich norm silnik elektryczny MegaDrive wykazuje optymalną sprawność nawet w trudnych warunkach eksploatacji. Gwarantuje to stopień ochrony IP55. W połączeniu z odpowiednią klasą sprawności daje to możliwość dopasowania właściwej jednostki do konkretnego zastosowania. Asynchroniczne silniki trzyfazowe w ofercie producenta MegaDrive to modele cztero- i sześciopolowe.

 

Izolacja silników elektrycznych asynchronicznych trójfazowych

Izolacja

Wszystkie oferowane przez MegaDrive silniki posiadają klasę izolacji F. Konstrukcja umożliwia pracę silników w warunkach temperatury dochodzącej do 50°C , wytrzymuje przy tym temperaturę uzwojenia do 155°C.
 
Stopień ochrony

Oferowane przez MegaDrive silniki, zgodnie z europejską normą normą EN 60034 posiadają stopień ochrony IP55 – gdzie pierwsza cyfra oznacza stopień ochrony przed ciałami stałymi, druga cyfra oznacza stopień ochrony przed cieczami.

Stopień ochrony IP55 oznacza, że nasze modele są odporne na wnikanie pyłów oraz na działanie bezpośrednio skierowanej strugi wody.

 

Konstrukcja silników elektrycznych asynchronicznych trójfazowych

Korpus – wszystkie oferowane wielkości mechaniczne wykonane są z wysokogatunkowego aluminium. Wszystkie nasze silniki mogą być wyposażone w łapy wykonane z odlewanego żeliwa.

Uzwojenie – materiałem uzwojenia jest wyłącznie wysokogatunkowa miedź.

Łożyska – nasze modele wyposażone są w łożyska kryte, które nie wymagają obsługi.

Chłodzenie – Silniki chłodzone są wentylatorem osadzonym na wale i zasłoniętym perforowaną metalową pokrywą, w związku z czym efektywność chłodzenia silnika uzależniona jest od jego prędkości obrotowej. Dla silników o prędkościach obrotowych 700obr.min i niższych rekomendujemy instalację obcego układu chłodzenia, niezależnego od prędkości obrotowej silnika.

 

Normy silników elektrycznych asynchronicznych trójfazowych

Silniki produkowane są zgodnie z wymaganymi dla poszczególnych kryteriów normami polskimi i międzynarodowymi:

  • w zakresie wymagań elektrycznych IEC 60072 oraz IEC 60085,
  • w zakresie wymiarów montażowych IEC 60072,
  • w zakresie stopnia ochrony IEC 60034-5,
  • w zakresie formy wykonania IEC 60034-7,
  • w zakresie metod chłodzenia IEC 60034-6w zakresie oznaczania koncówek i kierunku obrotów IEC 60034-8,
  • w zakresie poziomu drgań IEC 60034-14,
  • w zakresie poziomu hałasu IEC 60034-9,
  • w zakresie emisyjności elektromagnetycznej i odporności na zakłócenia spełniają wymagania EN 61000-6-1,2,3,4.

Wszystkie silniki posiadają znak CE, potwierdzający posiadanie deklaracji zgodności z właściwymi dyrektywami Unii Europejskiej.

 

Klasy sprawności

Przyjąłem do wiadomosci i zgadzam sięKorzystanie ze strony internetowej www.megadrive.com.pl oznacza akceptację warunków zawartych w polityce prywatności. W szczególnosci dotyczy to akceptacji przetwarzania i przechowywania danych osobowych zebranych za pomocą niniejszej Strony a wykorzystywanych w celach marketingowych i handlowych. Na tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych, profilowania reklam i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie. W przypadku braku akceptacji na powyższe (i zawarte w 'Polityce prywatności') zapisy, prosimy o niekorzystanie z tej Strony i natychmiastowe jej opuszczenie.